ÚVOD > MAGAZÍN

Parametr RPSN prozradí jak je půjčka drahá

Víte jak jednoduše a rychle zjistit, zda je půjčka drahá nebo levná? Použijte parametr RPSN - Roční procentní sazbu nákladů a srovnejte podle něj všechny půjčky. Čím je hodnota ukazatele menší, tím za půjčku zaplatíte méně. Týká se to nejen úroků, ale všech poplatku s půjčkou svázaných, jako je poplatek za uzavření, vedení atd..

Jak poznat výhodnou půjčku?

Na finančním trhu lze najít spoustu půjček, které všechny lákají klienty na to, že jsou velmi výhodné? Jak ale poznat jak je to doopravdy? Jak nejlépe porovnat půjčky mezi sebou? Právě k tomuto účelu se používá parametr RPSN, který ve zkratce znamená roční procentní sazbu nákladu a vypovídá o přeplatku půjčky, tom, o kolik navíc vrátíte, než jste si půjčili. Jeho výpočet je poměrně složitý, ale parametr RPSN najdete u každé půjčky, musí tam být uveden ze zákona. Nemusí být uveden se u malých a krátkodobých půjček. Nejnižší RPSN ale nemusí znamenat nejlepší půjčku. Sledujte i jiné ukazatele a sužby, které poskytovatelé nabízí. Udává se v procentech s přesností alespoň na jedno desetinné místo.

Vzorec pro výpočet

Vzorec pro výpočet RPSN lze najít přímo v příloze zákona 321/2001 Sb. Jeho výpočet je poměrně složitý, nejlépe se počítá přímo v kalkulačce RPSN, nebo v Excelu.

RPSN se musí uvádět ze zákona

Každý poskytovatel půjčky musí ukazatel u svého úvěru ze zákona uvádět. Podkud jej nemůžete najít, máte právo si jej vyžádat. nemůže se nikdo na nic vymlouvat. Díky tomuto paramteru jednoduše můžete porovnat všechny půjčky. Preferujte nižší hodnoty parametru.

Zveřejněno 4.1.2018