ÚVOD > MAGAZÍN

Operativní leasing

Poslední dobou se na trhu s novými vozy stává velice populární tzv. Operativní leasing. Zájem o něj neustále roste a blíží se stavu v ostatních evropských zemích. Může se zdát, že operativní leasing je snadná a rychlá cesta k novému vozu, ale tak jako mnoho, na první pohled výhodných možností, má i tato kromě kladů své zápory. Univerzální odpověď neexistuje a je třeba zhodnotit své možnosti a potřeby.

Co je to operativní leasing?

Operativní leasing je dlouhodobý pronájem automobilu, zpravidla na jeden až tři roky, kdy za půjčovné platíte leasingové společnosti měsíčně fixní poplatek. Po skončení leasingu buď vůz vrátíte, nebo máte možnost si jej odkoupit za zůstatkovou částku. Nájemné je po celou dobu stejné, ve většině případů je nižší, než by byly měsíční splátky u úvěru na auto. Tyto měsíční poplatky v sobě navíc zahrnují servis a pojištění. Zákazník tedy nemusí nic řešit a platí si jen provozní hmoty. Různé leasingové společnosti mají nastavené své podmínky ve smlouvě, kdy v závislosti na ceně se mohou jednotlivé nabídky, včetně poskytovaného servisu, lišit, například v případech spoluúčasti na pojištění atd. Jedná se tak o jiniu formu půjčky, když potřebujete nové auto a nechcete jej platit hotově.

Široká nabídka vozů

Výhodou může být i v celku bohatý výběr vozů na operativní leasing, od malých městských vozů, přes SUV až po elektromobily. Operativní leasing si mohou sjednat soukromé osoby, podnikatelé i velké firmy.

Výhody a nevýhody operáku

To, že vůz není ve skutečnosti osobním majetkem, má i své nevýhody. V případě, že zákazník vrátí auto poškrábané nebo jinak zničené, musí počítat s pokutou. Další nevýhodou je standardní namáhání vozu a jen určitý počet najetých kilometrů za rok. Ten je obvykle stanoven na 20 000 kilometrů ročně. Pokud je tato hranice překročena, platí se za další kilometr navíc. Výhodou je jak již bylo zmíněno to, že jezdíte novým vozem a bez poruch, neplatíte za servis a navíc je auto plně pojištěno.

Po skončení operativního leasingu

Po vypršení smlouvy máte na výběr buďto odkoupení automobilu za zůstatkovou cenu, která se vypočítává podle stavu vozidla nebo vůz vrátíte. I to se nemusí obejít bez problému. Po vrácení je vůz podroben důkladně servisní prohlídce, během které technici vše pečlivě prohlédnou včetně stavu karoserie, interiéru a laku. S běžným opotřebením se počítá, ale pokud budou zjištěny závažnější vady bude klient doplácet.

Zveřejněno 10.7.2017