ÚVOD > PŮJČKY

Americká hypotéka

Možnost získat větší obnos peněz s nižší úrokovou sazbu, ve srovnání s klasickým spotřebním úvěrem, nabízí Americká hypotéka. Tento dlouhodobý úvěr, kde se dají splátky rozložit na delší časové období má své nepopíratelné výhody, ale i několik nevýhod. Tou nejhlavnější výhodou je možnost použít peníze libovolně.

500 Kč až 20 tis. Kč
až na 30 dní
ZÍSKAT
1 až 30 tis. Kč
až na 30 dní
ZÍSKAT
10 až 250 tis. Kč
až na 72 měsíců
ZÍSKAT
REKLAMA

Americké hypotéka jako neúčelová půjčka

Jednoduše řečeno se jedná o neúčelový úvěr, za který je třeba ručit nemovitostí. Peníze z americké hypotéky se dají využít na cokoliv, například na koupi auta, dovolenou nebo k podnikání. Označení „americká“ se vžilo pro odlišení od klasické hypotéky. V zákoně o bankách je klasická hypotéka definována jako úvěr zajištěný nemovitostí, který je možné použít pouze na konkrétní účel spojený s bydlením. Peníze z klasické hypotéky by měly posloužit na koupi, stavbu či změnu nemovitosti nebo na refinancování dříve poskytnutého úvěru na bydlení. Společným znakem obou hypoték je zajištění nemovitostí.

Spotřebitelské úvěry bývají dražší

Ti, jež mají zájem o neúčelový půjčku se často rozhodují mezi dražším spotřebitelským úvěrem - bez nutnosti ručení a cenově výhodnější americkou hypotékou, za kterou musí ručit nemovitostí. Velké procento z nich se nakonec rozhodne právě pro Americkou hypotéku, kvůli nižším úrokům a delší době splatnosti. Ta bývá podobná jako u klasické hypotéky, až 25 let. Splátky je pak možné, díky dlouhému období splatnosti, rozložit na několik let. To bude mít samozřejmě vliv i na výši měsíční splátky. Další výhodou je možnost půjčit si relativně vysokou částku, vzhledem k zajištění nemovitostí, a možnosti nastavení nižších měsíčních splátek.

Nevýhody americké hypotéky

Nevýhodou americké hypotéky je, že za půjčené peníze ručíte nemovitostí a v případě, že byste se dostali do platební neschopnosti, mohli byste o ni velmi snadno přijít. Rozumné je uzavřít pojištění schopnosti splácet pro případy ztráty zaměstnání, což bývá častým důvodem, proč se do platební neschopnosti dlužníci dostávají. Pojištěním se sice splátky hypotéky navýší, ale na druhé straně budete o to klidnější, že v případě problémů za vás pojišťovna splácení převezme.

Hodnota nemovitosti převyšuje půjčku

Další nevýhodou Americké hypotéky je ta, že zajištěná nemovitost může mít mnohem vyšší hodnotu než je samotný úvěr. Americká hypotéka tak nemusí být výhodná vždy a za každých okolností. Obvykle bývá maximální výše americké hypotéky limitovaná a banky ji často poskytují do maximálně 80% hodnoty nemovitosti. Při schválení se neposuzuje jen hodnota nemovitosti, ale také bonita klienta. I když bude klient vlastnit nemovitost, která vy dostatečně pokryla hypotéku, ale jeho výplata nebude adekvátní, banka může schválit pouze poloviční částku hodnoty nemovitosti.

Zdlouhavé vyřizování

S vyřízením Americké hypotéky u banky je také spojeno množství papírování a administrativy, spojeného se zřízením zástavního práva na danou nemovitost a s doložením příjmu. O Americké hypotéce uvažujte pouze tehdy, pokud si chcete půjčit větší částku peněz. Určitě se nevyplatí ručit střechou nad hlavou pro pár desítek tisíc korun. To se raději poohlédněte po dražším spotřebitelském úvěru, kde není třeba ručitel.

Zveřejněno 29. 7. 2018