Bitcoin - kryptoměna

Co je to Bitcoin a proč tak raketově roste? Informace o kryptoměně Bitcoin, která láme rekordy a přestavuje zajímavý investiční nástroj.

Před pár měsíci by nikdo neřekl, že nastane doslova mánie ohledně virtuální měny Bitcoin. Tato internetová měna pokořila v prosinci hranici 18 000 dolarů. Bitcoiny se řadí mezi kryptoměny, což jsou digitální neboli elektronické peníze, považovány za novodobý druh peněz. Z pohledu českých zákonu se jedná o věc, nikoliv o peníze. Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii, což je skupina kryptografických metod, ve kterých se pro šifrování a dešifrování používají odlišné klíče. Šifrovací klíč je veřejný, majitel klíče ho může uveřejnit a kdokoliv jím může šifrovat jemu určené zprávy. Naopak dešifrovací klíč je soukromý a pomocí něj může jeho majitel zprávy dešifrovat a musí jej proto držet v tajnosti.

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je virtuální měna, která fyzicky neexistuje. Je decentralizovanou měnou, tudíž není řízena ani kontrolována žádnou centrální bankou. Vznikla v roce 2009 v době internetových plateb a podle jejich autorů by nemělo být možné ji falšovat a způsobovat její inflaci. Autor nebo autoři jsou anonymní a Bitcon vytvořili pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, aby zabezpečili nákupy na internetu, protože klasické převody peněz byly pomalé, drahé a netransparentní. Po dvou letech o svého vzniku si jich všimli odborníci a za další dva roky, v době kdy euro procházelo krizí, i veřejnost a cena Bitcoinů začala vzrůstat. Ihned po vzniku se jejich hodnota pohybovala spíše v centech a ne v tisíci dolarech.

Hodnota Bitcoinů

Bitcoiny se dnes řadí mezi největší investiční možnosti. Od roku svého vzniku roste cena Bitcoinů neustále. Jen za poslední rok byl nárůst této měny 1.000 %. Pokud si někdo koupil Bitcoiny v roce 2010 v hodnotě 100 dolarů mají dnes hodnotu přes 16 milionů dolarů.

Finanční bublina

I když je Bitcoin opředen mnoha tajemstvím je navzdory všem vizím optimistů považován za snad největší finanční bublinu historie, tedy že cena aktiv přesahuje jejich skutečnou hodnotu. Názory na Bitcoiny se proto liší. Lidé, kteří do nich investovali je opěvují, ti co zůstali skeptičtí se obchodování s Bitcoiny bojí. Virtuální měny jsou obecně na svém startu a proto mohou zažívat vzestupy i pády. V případě úvah o investování do Bitcoinu je třeba nepodléhat vidině snadno vydělaných peněz a investovat jen takovou částku, o kterou můžete přijít a která neohrozí vaši existenci.

Vlastnosti Kryptoměny:


Zveřejněno 26.1.2018