ÚVOD > MAGAZÍN

Zodpovědné půjčování peněz

Všem žadatelům o půjčku, kteří mají v plánu sjednat si úvěr, přinášíme několik informací k zodpovědnému přístupu k půjčování.

Opravdu potřebujete půjčku?

Důležitou otázkou, na kterou by si měl zodpovědně každý žadatel odpovědět, dříve než o půjčku zažádá je otázka, zda je půjčka opravdu nutná a zda se bez ní neobejde. Půjčky jsou dobré a špatné. Mezi ty dobré řadíme například půjčku na vlastní bydlení. Lepší než platit nájem, je pořídit si vlastní bydlení a splácet výhodnou půjčku s pojištěním schopnosti splácet. Dalším příkladem je půjčka, kdy vyplatíte někoho například z nějakého podílu a vyřešíte tím krizovou situaci. Přínosná může být půjčka také v případě, pokud víte o dobré investici. Například když víte o levném pozemku, který se v budoucnu stane lukrativním. Špatné půjčky jsou takové, které financují věci, které nepotřebujete.

Výhodnost půjčky

Výhodná půjčka má nízký úrok, žádné poplatky a lze ji předčasně splatit bez sankcí. K porovnání půjček slouží parametr RPSN - roční procentní sazba nákladů která udává, jak je půjčka drahá. Čím nižší RPSN, tém lépe.

Malé krátkodobé půjčky

Tyto půjčky před výplatou slouží k překlenutí akutního nedostatku peněz do výplaty při nenadálých událostech, na které už nemáte vlastní zdroje. Neměli by však sloužit k nakupování věcí, které nepotřebujete.

Neřešte finanční problémy půjčkou

Pokud jste se dostali do finančních problémů, neřešte je další půjčkou. Pokud víte, že stávající půjčky nezvládáte splácet, informujte o tom neprodleně poskytovatele a vyhledejte odbornou pomoc u institucí, které pomáhají lidem ve finančních problémech. Ke zvážení je také možnost osobního bankrotu.


Zveřejněno 5. 6. 2014