ÚVOD > MAGAZÍN

Registr dlužníků

Co to jsou registry dlužníků, jak fungují a jak se z registru dlužníků dostat pryč? Stát se to může každému – vezmete si půjčku na auto, na rekonstrukci bytu nebo třeba na novou televizi a pak náhle ztratíte práci nebo se vám rapidně zvýší měsíční výdaje a nemáte na splácení. V takovéto situaci se můžete snadno ocitnout v registru dlužníků.

SOLUS, NRKI, CBCB, CEDR

V České republice působí hned několik registrů dlužníků. Asi nejznámější je registr SOLUS, dále je zde nebankovní registr NRKI, bankovní CBCB a centrální registr dlužníků CEDR. Jsou to vesměs zájmová sdružení právnických osob – společností, které peníze půjčují nebo s nimi jinak operují a chtějí se pojistit, že ten, komu poskytují půjčku nebo jinou službu, bude schopen platit dohodnuté splátky nebo poplatky.

Databáze dlužníků

Pokud má některý z jejich klientů problémy se splácením, jeho údaje jsou zaslány do databáze registru dlužníků. Pokud pak tento dlužník žádá o půjčku u jiné společnosti, která spolupracuje s daným registrem dlužníků, půjčku nedostane.

Registry pro banky i nebankovní společnosti

S registry dlužníků spolupracují v podstatě všechny banky, většina nebankovních společností nebo například telefonní operátoři. Existují ale také nebankovní subjekty, které do registrů dlužníků nenahlíží – jedná se například o SMS půjčky bez registru nebo nebankovní půjčky s ručením nemovitostí.

Záznam o dlužníkovi je v registrech zpravidla na určitou dobu – typicky několik let. Pokud se do registru dostanete a během následujícího období nebudete mít další problémy se splácením, je velmi pravděpodobné, že po určité době budete mít zase „čistý registr“.


Zveřejněno 5. 6. 2014